close
تبلیغات در اینترنت
زندگينامه مولانا بهزاد فقهى

جستجوگر پیشرفته سایتآخرين ارسال هاي تالار گفتمان
loading...
عنوان پاسخ بازدید توسط
0 133 islamiweb
0 186 islamiweb
0 200 islamiweb
0 104 islamiweb
0 127 islamiweb

زندگينامه مولانا بهزاد فقهى
زندگينامه مولانا بهزاد فقهى حضرت مولانا بهزاد فقهي (حفظه الله) در سال  1359 در شهر تربت جام كه يكي از شهرهاي مشهور و معروف خراسان است در خانواده اي متدين و مذهبي ديده به جهان گشود. در سلسه نسب حضرت مولانا ، عرفاء و علماء زيادي بودند از جمله جد امجد ايشان مولانا حاجي قاضي جلال الدينفقهي سلجوقي (رحمه الله) است . 

شمه اي  از زندگينامه  مولانا حاجي قاضي جلال الدين فقهي سلجوقي (رحمه الله عليه):

ايشان در سال 1311 هجري قمري در روستاي المجوق از توابع تربت حضرت شيخ الاسلام احمد جام (قدس سره) متولد شدند. تحصيلات ديني خود را در شهر هرات به پايان رساندند ، ايشان در زندگي پر بار خويش ضمن به تحرير در آوردن  آثاري از قبيل رساله صراط المستقيم ، منظومه جلالي ، زنبيل جلالي ، فرايض الميراث نظميه جلالي ، مختصرالبيان في تعريف الحيوان ، ارشاد السالك التصوف ، رباعيات جلالي و ... اقدام به تاسيس مدرسه علميه در راه توسعه علوم اسلامي را در زادگاه خويش نمود.

اين عالم بزرگوار در سال 1393 هجري قمري در سن 80 سالگي دار فاني را وداع گفته و به ديار باقي رهسپار شدند. (انا لله و انا اليه راجعون).

ادامه : حضرت مولانا فقهي (حفظه الله) تحصيلات  خود را در مدارس دولتي شهر تربت جام گذراندند و بنا بر شغل پدر به مشهد مهاجرت نمودند و بقيه تحصيلات را در شهر مشهد به پايان رسانيدند.

ايشان در شهر مشهد در كار دعوت و ارشاد مشغول بودند و بنا بر شوق و حس ديني و دلسوزي كه نسبت به امت حضرت حبيب (صلي الله عليه و آله و سلم) داشتند سبب شد كه در سال 1379 به حوزه منبع العلوم كوه ون - سرباز رفته و از استادي همچون حضرت مولانا محمد عمر سربازي (رحمه الله) كسب فيض نمايند.

ايشان پس از مدتي براي ادامه تحصيل به كشور پاكستان تشريف بردند و در جامعه اشرف المدارس  كراچي مشغول به تحصيل علوم نبوي شدند و از اساتيدي همچون  مولانا حكيم محمد اخترصاحب (رحمه الله) و مولانا محمد مظهر صاحب (حفظه الله) كسب فيض نمودند و در خدمت عارف بالله حضرت مولانا شاه حكيم محمد اختر صاحب (رحمه الله) براي تزكيه نفس مدتي را گذراندند.

شمه اي از زندگينامه حضرت عارف بالله مولانا حكيم محمد اختر صاحب(رحمه الله عليه):

ايشان اصالتا از منطقه موسوم به پرتاب گرا هستند كه بعدها به ناظم آباد كراچي آمدند. ايشان تحصيلات ابتدايي خود را در دانشكده پزشكي عليگره گذراندند و موفق به اخذ مدرك تحصيلي از اين دانشكاه شدند. مولانا حكيم محمد اختر (رحمه الله) باني مدرسه ديني اشرف المدارس كراچي بوده ، كه فقط در شهر كراچي بيش از 10 شعبه دارد ، و نزديك به پنج هزار طلبه كه مشغول فراگيري علوم اسلامي هستند.

مولانا حكيم محمد اختر (رحمه الله) عارفي روشن ضمير  و عالمي رباني بود كه عمر خود را در مسير ارشاد و تربيت مريدين و شيفتگان محبت الهي  صرف نمود. مريدان و تربيت يافتگان اين عالم فرزانه در اقصي نقاط جهان زندگي مي كنند. ايشان در زمينه تاليف و تصنيف يد طولايي داشتند و بيش از 150 تصنيف ، از رساله و كتاب از خود به جاي گذاشتند.

مولانا حكيم محمد اختر (رحمه الله) عالم روحاني و برجسته اهل سنت و مدير مدرسه اشرف المدارس واقع در گلستان جوهر (گلشن اقبال) كراچي شامگاه روز يكشنبه 12 خرداد 1392  (2 ژوئن 2013) پس از تحمل سالها بيماري دار فاني را وداع نمودند. (انا لله و انا اليه راجعون ). 

ادامه :  پس از دو سال فراق از وطن به علت بيماري سختي كه متحمل شده بودند از پاكستان عازم وطن شدند و بقيه تحصيلات را در حوزه منبع العلوم كوه ون - سرباز به پايان رساندند و از آن مدرسه فارغ التحصيل شدند و دستار علم  و تقوا را بر سر نهادند و با كوله باري از تجربه و علم وارد عرصه خدمت به جامعه اسلامي شدند.

ايشان بعد از فراغت راهي شهر تايباد شدند و مشغول دعوت و ارشاد مردم شدند و كلاسي تحت عنوان مثنوي معنوي راه اندازي كردند ، كه داراي محبوبيت فراوان بين مردم شهر است و همچنين ايشان مورد تاييد علماء سرشناس و معروف ايران مي باشند.

مسلك ايشان: مسلك ايشان ديوبندي است. به اطلاع عزيزان مي رسانم كه ديوبنديت: مذهب ، فرقه ، جناح و حزب خاصي نيست ، بلكه اين افراد ، گروهي هستند كه از راه افراط و تفريط بدور بوده و راه ميانه را برگزيدند و مبناي اصلي آيه وكذالك جعلنكم امه وسطا هستند. [بقره -143]  و اين هدف ساير علمايي هست كه ايده و تفكرشان با ايده ها و افكار حضرت مجدد الف ثاني (رحمه الله) ، حكمت حكيم الاسلام شاه ولي الله محدث دهلوي (رحمه الله) و بينش ديني حضرت مولانا محمد قاسم نانونتوي(رحمه الله) و مولانا رشيد احمد گنگوهي(رحمه الله) وابسته هست.

مسئوليت ها:
1- امام جماعت مسجد حضرت عثمان (رضی الله عنه) تايباد.
2- مدرس حوزه علميه مولانا ابوبكر تايبادي (رحمه الله).
3- يكي از سخنرانان مسجد جامع بزرگ مالك الملك تايباد.

فعاليت ها: 1
- دايرنمودن كلاس مثنوي به در خواست جوانان در شهرهاي تايباد ، تربت جام ، باخرز ، سنگان و ....
2- سخنراني هاي متعدد ايشان در شهرهاي استان و خارج از استان
 3- سخنراني هاي ايشان در حوزه هاي مطرح ايران در داخل و خارج استان اعم از: ، دارالعلوم مكي زاهدان ، حوزه علميه احناف خوافٍ ، انوارالعلوم خيرآباد ، احمديه تربت جام ، دارالعلوم اسلامي ريزه ، فخرالمدارس تربت جام ، خليل آباد خواف ، تحت عنوان  جلسات اصلاحي براي دانشجويان و طلاب ، از ايشان دعوت بعمل آمده است.

ايجاد مدسه البنات ( امهات المومنين):

در منطقه بيشترين چيزي كه در خواهران شايع بود بي علمي شان نسبت به امور ديني بود و خواهران اين منطقه از لحاظ ديني در سطح پاييني بودند ، لذا ايشان به فكر تاسيس مدرسه البنات شدند و دوره اي سه ساله است و در اين سه سال خواهران با مسائل فقهي ، اجتماعي ، تربيتي واصلاحي خود آشنا شده و مي توانند در خانواده خود نقش به سزايي ايجاد كنند . در اين مدرسه تعدادي خواهر فاضله مشغول تدريس كتاب الله و سنت هستند و در سطح شهر تايباد آماده خدمت رساني به خواهران مشتاق به علوم نبوي  است.

اهداف:
1- اعلاء كلمه الله و احياء و اشاعت دين.
2- زند ه كردن سنت هاي حضرت رسول الله(صلي الله عليه و آله و سلم)
 3- نابود و ريشه كن كردن بدعات و خرافات و شركيات از جامعه .
 4- زنده كردن شور و شوق ديني در مردم .
5- بيداري جوانان و حميت هاي ديني شان .
 6- زنده كردن نشاط تحقيقي و علمي در طلباء و علماء .
 7- نشان دادن عرفان و تصوف درست و صحيح بدور ازخرافات و بدعات و شركيات.
 8- مبارزه با پيرهاي باطل و عرفان هاي كاذب.
 9- مبارزه با فرهنگ منحط غرب و رشد فرهنگ پوياي اسلامي .
تهيه و تنظيم: محمد صالح رحمت پور
التماس دعا
 http://www.feqhi.ir

تعداد بازديد : 189
مطالب مرتبط
دل نوشته ای بر درگذشت مولانا شاه حكيم محمداختر رحمه الله
امام شافعي(رح)
خاطراتی از حضرت مولانا عبدالعزیز ملازاده رحمه‌ الله
زندگينامه مولانا نعمت الله توحيدي(رح)
2زندگينامه و شخصیت حضرت علی(رض) از منظر اهل¬سنت-عبدالعزیز قاضی زاده-قسمت دوم
1زندگينامه و شخصیت حضرت علی(رض) از منظر اهل¬سنت_عبدالعزیز قاضی زاده-قسمت اول
بخش نظرات

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی